Sherlock Holmes - ideální oddechovka

22. dubna 2010 v 18:10 | Leila |  Filmové recenze
Sherlock Holmes
V příběhu se podíváme do Viktoriánské Anglie, Londýna na legendární Baker Street. A o kom jiném může být řeč ve spojení s touto ulicí, než s legendárním Sherlockem Holmesem.

Na začátek musím zdůraznit, že se Sherlock Holmes v podání Roberta Downeya JR. hodně liší od svých předchozích filmových ztvárnění. Nehledejte v tomto filmu zapšklého intelektuála s fajfkou neustále v puse a oblečeného v kostkách. Vrací se totiž ke kořenům, k povídkám Sira Arthura Conana Doyla. Holmes v nejnovějším filmu zápasí v ringu, nebojí se rozdávat rány a stejně tak i jeho věrný společník Watson.

Hned ze začátku budeme svědky podivného rituálu. Holmes, najat rodiči mladé dívky, se vydává po jejích stopách. Najde jí v podzemí a zachrání těsně předtím, než se pod vlivem sama zabije. Vykonavatelem rituálu je jistý Lord Blackwood (Mark Strong), který je za dalších pět vražd nevinných dívek odsouzen ke smrti a to oběšením. Záhy po smrti Blackwooda se Holmes společně s Watsonem dostávají na hřbitov, protože hrobník viděl Blackwooda vyjít z hrobky.
Znovuzrozený Blackwood spáchá další záhadné vraždy a čím dál více lidí věří v jeho moc a vládu nad černou magií. Holmese je pověřen hned několika stranami, aby Blackwooda zastavil. Vyšetřování a dopadení Blackwooda Holmesovi zkomplikuje jak přesvědčení o existenci magie, tak jeho osobní život. Celý film a atmosféru Viktoriánského Londýna dokreslují další postavy jako záhadná kriminálnice Irena Adler, nebo "věrný psík Holmese"
Watson.

Tento film jsem původně vůbec neměla vidět. O víkendu jsem viděla pověstný a všemi opěvovaný film Avatar a Sherlock Holmes měl být jen předkrm, než taťka přinese Avatar na DVD a já se na modré Na'vi budu moct podívat podruhé. Jenže se to trochu zvrtlo a Sherlock Holmes mě uchvátil. Nejen moderním přístupem Sherlocka, kterého jsem měla doteď za páprdu v kostkovaném obleku, ale i vším ostatním.
Sherlock Holmes je skvělá komedie a příjemná oddechovka. Ve filmu nechybí ani dost akčních scén, mimo jiné skvělých bojových scén, které jsou přehledné a natočené s citem. Rozhovory jsou propracované a hlášek, nad kterými jsem málem brečela smíchem, je tam taky víc než dost. Film nádherně kreslí atmosféru tehdejšího Londýna.
I když mi to zezačátku připadalo jako hodně levné sci-fi, nakonec Holmes krásně vše popsal a ukázal tak svůj intelekt. Nemohu nepodotknout, že miluju filmy, které mě donutí uvažovat a Holmes je toho pravým příkladem. Hned na začátku mě upoutala hudba, která skvěle ukazuje, že Holmes původně uměl hrát na housle a to hodně dobře. Jedna písnička (ve scéně kdy Holmes bojuje v ringu) mě naprosto uchvátila a celého sountracku se nemůžu nabažit. Písničky znějí dobře sami o sobě, což se u některých filmů říct doopravdy nedá.
Herecké výkony a film jako celek působí neobyčejně. Holmes v podání Robert Downey Jr a Watson, kterého ztvárnil Jude Law, se skvěle doplňovali a jejich dialogy byly naprosto skvělé.
Film je ukončený napůl vyřešeným případem a tak bude plynule navazovat na druhý chystaný díl. Já si jedničku nemůžu vynachválit a moc se těším na dvojku.
Hodnotím 9/10
Režie: Guy Ritchie
Herecké obsazení: Rachel McAdams, Mark Strong, Robert downey Jr., Jude Law
Žánr: Akční / detektivní
Dělka: 129 minut
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama