Město z kostí - Cassandra Clare

25. dubna 2011 v 7:50 | Leila |  Knižní recenze

Mladá dívka Clary se vydá jednoho večera do tanečního klubu. Stane se svědkem podivné vraždy, kterou viděla pouze ona a pachatele zřejmě také nikdo neviděl. Jsou to halucinace? Ale kdepak, Clary totiž skrývá tajemství.
A události v jejím životě naberou rychlý spád. Večer na to se pohádá s matkou a zrovna v tu chvíli je její matka unesena. Clary se vydává na pouť za záchranou matky a také za vlastní minulostí, která je pro ni najednou zcela neznámá. Dozvídá se totiž, že ji někdo uzamknul vzpomínky.
Clary pomáhají tzv. Lovci stínů, což jsou "lidé", kteří ochraňují normální lidi. A také vydí nestvůry, démony, které vidí i Clary.
Vše je ještě zamotanější než se zdá. Okouzlující Jace, vždy sarkastický, arogantní a chladný, kterého má Clary po boku jako ochránce. A pak je tu ještě její nejlepší kamarád, trochu dětský Simon, který při ní stál vždycky, avšak obyčejný člověk. Klasická romance pro náctileté? Stmívání v jiné podobě?
Ale kdeže!
Připomíná vám to klasický milostný trojúhelník, ale není tomu tak. Mezi nimi vysí něco ve vzduchu. Jedno děsivé tajemství, které jejich vztahy obrátí zcela naruby...
A pak je tu ještě Alek, který pokukuje po naší trojici. Komu patří jeho sympatie? A věřte, že tomu komu byste čekali, to rozhodně není.
Každá postava má originální charakter, postavy jednoduše žijí. Je to příběh, který postavy prožily, není to příběh, do kterého by byly napasovány postavy.

Je tam všechno. Je tam zrada, láska, tajemství, dobrodružství, tajemno, smrt, magie, meče, démoni, je tam, a to většině dnešních fantasy chybí, překvapení!
A to je v celé knize. Pokaždé jak si myslíte, že už víte! Že už jste na to přišli, že už jste pochopili, jak to skončí... Věřte mi, nezkoušejte hádat. Přečtěte až do konce a budete překvapeni. Nic totiž není tak, jak se zdá a ani to ještě nemusí být konečné... :-)

Kniha je... prostě skvělá! Avšak i tak můžu něco vytknout. Přečetla jsem ji jedním dechem za ani ne dva dny. Styl, kterým autorka píše je čtivý, napínavý a prostě překvapivý. Líbí se mi charakter Clary, která ač je hlavní hrdinka příběhu nenakráčí do příběhu a nezačne kosit mrtvoly. Celé se to nese v duchu odhalování její minulosti a zoufalé touze zachránit matku. Možná bych trošku přidala více emocí, ale ne takových, kdy vám vyjde z hrdinky ufňukaná hysterka. A samozřejmě (možná jste tušili :D) se mi líbí Jace. Celý od hlavy až k patě je prostě k sežrání.
Kdybych nevěděla, že je tak skvělá (doporučila mi ji Rikki) a viděla ji jen v knihkupectví, asi bych si ji nekoupila. Moc se mi nelíbí obal knížky a já většinou zkoumám knihu podle toho, jestli se mi zálíbí obal (pak jdu blíže zkoumám knihu (tedy anotace a pár stránek) nebo jestli má zajímavý název, tedy pokud jsem někde nečetla recenzi plnou chvály.
Konec byl ale na můj vkus uspěchaný, bylo tam hodně akce a trochu kostrbatě napsané. Možná to bylo překladem? Nevím, četla jsem pouze česky. Každopádně mi připadal konec napsaný moc narychlo a trochu protahování by neuškodilo. NA konci toho bylo hodně k strávení a přišlo to trochu moc narychlo. Konec byl z knížky takový nejhorší, ale s největšími překvapeními a zápletka byla prostě skvělá, neotřelá, chytlavá/poutavá a já nemám co dodat...

10/10

Zdroj obrázku: ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Caty Caty | Web | 25. dubna 2011 v 12:42 | Reagovat

Jéé to vypadá zajímavě!

2 Leila Leila | Web | 25. dubna 2011 v 12:48 | Reagovat

[1]: To je povinnost přečíst! :D

3 Lauren Lauren | Web | 25. dubna 2011 v 20:24 | Reagovat

Tak tuhle si plánuji přečíst již delší dobu :D

4 Leila Leila | Web | 26. dubna 2011 v 20:05 | Reagovat

[3]: Teď jsem dočetla druhý díl a můžu říct, že je to jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama