Město ze skla - Cassandra Clare

1. května 2011 v 20:34 | Leila |  Knižní recenze


Toto je třetí díl série knih s názvem Nástroje smrti. Prosím, pokud jste nečetli předchozí díly, neměli byste recenzi číst, možná se nedokážu vyvarovat spoilerům. Kdyby nějaký byl pokusím se upozornit, ale i tak vám i samotná anotace může hodně prozradit.

Clary se společně s Jacem a jeho rodinou chce vydat do Skleněného města, hlavního města Lovců stínů, protože jedině tam existuje způsob, jak zachránit její matku. Jenomže s tím má její bratr Jace problém. Nechce ji vystavovat nebezpečí a navíc se neumí (a nechce?) vyrovnat s tím, že Clary je jeho sestra. Ona je na tom podobně jen si to nechce přiznat.
Jace narafinuje celkem jednoduchou věc a to to, že projde portálem se svou rodinou dříve, než se Clary stihne dostavit. Jednoduché až na to, že je napadli zavržení. Do celého toho kolotoče se připlete Simon, který stále může na slunce. Clary se však nemíní vzdát a do Idrisu stejně dorazí a vezme sebou i Luka, který už v té chvíli porušil zákon.
Jenže... Tohle není zdaleka všechno. Clary s Jacem hrají hru, kterou nemohou vyhrát. Snaží se zhnusit toho druhého ale jsou k sobě mnohem větší silou přitahováni. Do toho se připlete milý a hodný Sebastián a nic není tak, jak se zdá. Clary musí najít Bílou knihu kouzel, která obsahuje protijed por její matku. K tomu potřebuje Jace a tak je cesta znovu přivede dohromady. V domě se dozvědí pravdu o sobě jakožto o experimentech. A tím to zdaleka nekončí...

Kniha je napsána hodně čtivým jazykem, rozumněla jsem každé větě, aniž bych se musela zastavit a třeba nad ní použovat. Sarkasmus byl použ v naprosto správných chvílích a Jace zase perlil. Mám trochu výtku k jednomu, celkem nečekanému, úmrtí. Autorka si s tím mohla trochu více pohrát a rozepsat to. Takhle se to stalo a nikdo nemohl uronit ani slzu. Ale zase chválím jak skvěle si naběhla na čtyřku. Uvidíme, jestli je můj předpoklad správný.

10/10

SPOILER (můj názor, budu vyzdvihovat určité scény, kdo knihu nečetl, ať tohle nečtě!!) Raději pod perex


Jedním slovem... Páni! Tři knihy za týden a já stále nemám dost. Tahle série je něco nového, originálního, vtáhne vás to do děje ani nevíte jak. A když říkám vtáhne, tak myslím vtáhne. Já četla celý den a další den dopoledne. Rikki četla zbytek toho dne až do dvou v noci a pak druhý den.
Co se týče, myslím, že je to prostě jedna velká akce. Ze začátku mě trochu štvalo jak se Clary chovala. Otevřela portál, nemyslela a vydala se do Idrisu. A pak už to přišlo. Přistihla jsem se, že jsem v některých částech zadržovala dech. Hlasité projevy nebyly ojedinělé spíš jsem povzbuzovala celou dobu a bylo mi jedno, že jsem třeba v obchodě plném lidí. Hlášky Jace byly geniální.
k nesjilnějším scénám určitě patří jejich hádka. Celou dobu jsem na tu knihu zírala s otevřenou pusou a říkala si, že to určitě nemyslí vážně. Že to není pravda. Dostalo mě, jak se na Jace potom Clary ode dveří otočila a řekla, že je stejný jako jeho otec.
Další silná scéna byla v domě Waylandových. Tušila jsem, že tam nemůžou jít jenom pro knížku. A šíleně mě vzalo, když Jace podal ostří andělovi a nechal ho, aby se zabil. A pak...
Jako nejlepší scénu považuju (samozřejmě clou knihu, ale kdybych si měla vybrat) je to asi scéna po domě Waylandových, kdy se prostě neovládli a přes všechny zákazy a všechno se začali líbat. Tehdy jsem se rozesmála a v očích se mi zaleskly slzy štěstí. Od začátku jsem tušila, že nebudou sourozenci.
Do té doby, než mluvila se svou matkou jsem tušila, že nebudou sourozenci. A od té chvíli kdy s ní mluvila jsem věděla!! Věděla jsem to od té chvíle kdy řekla, že to novorozeně mělo černé oči. Od té chvíle mi to bylo jasné, že to je Sebastián a ne Jace.
Scéna u které mi srdce zaplesalo byla jednak scéna před Waylandovým domem a podruhé to bylo, když JAce vlezl za Clary oknem a chtěl s ní být jen jednu noc. Pak ji nechal ten vzkaz a prsten. Líbilo se mi, jak ležel vedle ní, jen se drželi za ruce...
Scéna která mi přinesla největší šok, bylo, když Jace Valentýn propíchl. Nedýchala jsem snad od toho okamžiku, až kdy padal na zem a pak si to muslea přečíst ještě jednou, abych tomu uvěřila. Jelikož jsem nečetla nic o téhle knize předem, vůbec jsem nevěděla co se tam stane.Je to úžasná kniha s charaktery postav, které jsou geniální. Jsou jako živé a já se moc těším na čtyřku. Nejspíš to bude první kniha, kterou si přečtu (pokusím se) v angličtině.
Zamilovala jsem se a nevím jestli se někdy odmiluju... Je to lepší než cokoliv! co jsem kdy četla. Učarovalo mě to.

Leila
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama