Aréna smrti - Hunger games - Suzanne Collinsová

8. června 2011 v 17:40 | Leila |  Knižní recenze

Nacházíme se v postapokalyptickém světě, na území dnešní Severní Ameriky. V zemi Panem, která je rozdělena na 12 krajů a hlavního města - Kapitolu.
Hned na začátku se dozvídáme otřesné podmínky života v jednotlivých krajích. Od vzpoury, kdy byl vyhlazen kraj třináctý, se vede krajům děsivě zle. Musejí lovit, krást, směňovat na černém trhu. Ani to však někdy nestačí na uživení jejich rodiny. Katniss, hlavní hrdinka, se jako jedna z minima lidí odváží porušovat zákon a každý den nasazuje krk, když prchá do lesa za plotem, aby nalovila nějakou zvěřinu, kterou vymění za další potřebné věci do domácnosti.
Existuje i jiná možnost jak získat potravu. Nechat si napsat oblázky. Malé kamínky, za které vyměníte pytle s obylím a olej a další věci. Bohužel, i toto má své ale. Každý rok se v hlavním městě Panemu, Kapitolu, kde lidé trpí všemožným přebytkem a nechávají se hýčkat od plastických chiirurgů a podobně, pořádají tzv. Hladové hry. Je to daň za vzpouru, které vedly kraje proti Kapitolu. Z každého kraje se vyberou dvě děti, chlapec a dívka, od dvanácti let až do osmnácti, a ti jedou do Kapitolu. Nečeká je ale žádný nový život v blahobytu, kdepak, něco úplně opačného. Jedou totiž bojovat o svůj vlastní život spolu s dalšími splátky z jiných krajů.

Kniha je svěží a nápaditá. Autorka vytvořila velmi zajímavý svět, který jen tak nenudí. Připadá mi, že tam vládne diktatura a kdo něco poruší, okamžitě jde nejméně do vězení. Velmi tvrdé tresty, nedostatek potravy... Knihu jsem původně číst nechtěla, ale nastala neočekávaná situace a já čapla první kterou jsem ve své knihovničce uviděla. A to byl teda hodně dobrý hmat.
Kniha ubíhá velmi rychle a nepustí vás, dokud ji nedočtete celou. Je právem zařazovaná mezi nejlepší knihy YA (young adult - kniha pro mladého dospělého). Je plná nabitá akcí a ani na jedné straně se nenudíte. Pořád se něco děje, pořád vás autorka překvapuje další zamotaností příběhu. Hladové hry jsou opravdu takové, jaké mají být. Překvapilo mě, že každý ze splátků zemřel jinak, každý jinou originální smrtí, které byly velmi nápadité. Kniha probouzí ve čtenáři, tedy ve mě, velmi syrové emoce, adrenalin mi žilami putoval snad neustále. Hladové hry byly opravdu kruté, tak jak jsme dostaly na začátku ujištění. Líbil se mi poslední trik na konci her, ale více rozvádět nebudu, přečtěte si tuhle knihu sami. Velmi doporučuji, já ji přečetla za dva nebo tři dny. Opravdu vás nepustí.
Naopak nelíbili se mi koneční mutanti, ti mi tam přišli navíc, samozřejmě, že zvýšili napětí a vlastně i svým způsobem zajistili výhru, jenomže mi tam přišli jako z jiného světa. Bylo to takové, jakoby moc překombinované, vytržení z dokonalého souladu. Bohužel jsem ale nepřišla na nic, čím by šli nahradit. Normální souboj by byl nudný, takže byli asi nepostradatelní. Přesto mi tam mco nesedli.

9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama