Letní dumání - hodnocení knih

14. července 2011 v 11:13 | Leila |  Myšlenkové pochody

Rozhodla jsem se zapojit do dalšího meme. Jsem nenapravitelná, ale snad budu teď všechny meme dodržovat.
Toto meme má potrápit naše hlavinky dubové, duté jak bambus, abychom přemýšleli a zamysleli se nad určenými tématy. Každý čtvrtek je zadáno jedno téma, na které by bylo vhodné (pokud čtete knihy alespoň trochu často) se také zamyslet, jelikož jsou to samozřejmě témata, která se knih týkají.
Meme pořádá na své blogu http://abyss-mystery.blog.cz/ - Abyss a článek s tématy naleznete -zde-
Jelikož jsem už první téma prošvihla (a mrzí mě to, protože sex v knihách je velmi zajímavé téma :D) začnu rovnou druhým tématem, které je stanoveno na 14.7 - tedy na dnešek:
    PS: nebudu tvořit novou rubirku, beztak jich tady je dost a dost, ale na meme můžete narazit v menu nebo v rubrice myšlenkové poochody. 


Hodnocení knih

Znáte to. Většinou ještě než se kniha poprvé objeví na trhu, už je na ni spousta recenzí a hodnocení. Bez hodnocení knih, bychom museli hledat mezi všemi průměrnými knihami ty špičkové. Kdyby se knihy nehodnotili, perly a klenoty literatury by zůstaly zavaleny brakem a mnohými knihami "o ničem".

Osobně si myslím, že knihy by se samozřejmě hodnotit měli. Čím více hodnocení na knihu máme, tím lépe si můžeme udělat obrázek o tom, jak je asi dobrá/špatná. Protože každý máme samozřejmě jiný vkus a v hodnocení knih se promítají naše vlastní pocity a dojmy z knih, naše myšlení i náš vkus, není hodnocení knihy nikdy zcela objektivní, jelikož objektivní ani být nemůže. Objektivně můžeme posuzovat možná tak pravopis v knize. Vždyť ani pro vás nepochopitelný odstavec může někdo jiný chápat naprosto skvěle.
Čím více hodnocení, tím lépe. Já, než si koupím knihu, nebo alespoň obětuju tolik námahy a najdu ji v knihovně (protože v naší knihovně se všechno hledá velmi těžko, tedy já se v té knihovně prostě nevyznám), vždy si na internetu přečtu alespoň jednu nebo dvě recenze/hodnocení od mých oblíbených blogerů, kteří se zabývají knihami. Už se mi ale párkrát stalo, že co se líbí jim, nelíbilo se mě. Proto je dobré mít po ruce několik hodnocení a udělat si přibližný průměr, jestli je kniha dobrá.

Já sama knihy hodnotím. Tedy... Snažím se. Mé recenze jsou ale většinou zkreslené mým náhledem na svět, tedy většinou dávám větší známky, než by si kniha zasloužila, protože je mi i té knihy třeba líto. Snažím se postupem času samozřejmě zlepšovat a hodnotit knihy čím dál objektivněji, ale klasické hodnocení od jedné do pěti mi pořád dělá velké problémy. Recenzi, kdy popíšu děj a vychválím do nebe některé věci a zase najdu nějaké negativa mi jde teď už podstatně lépe, ale samotné hodnocení je pořád stejný horor. Proto si myslím, že na hodnocení, opravdu dobré hodnocení, se nehodí každý člověk. Člověk nerozhodný a milý (já) by se tedy měl před hodnocením, které chce někam vyslat (třeba na nějaký internetový portál) pořádně naučit hodnotit a přijít na způsob, jak hodnotit.

Čtu na knihu několik recenzí a u třetí recenze už vím, co tam bude napsáno. To je další problém, který mi třeba na internetu podstatně vadí. Většinou začínáme prostě úvodem do děje, vysvětlíme co se tam bude dít, konec necháme otevřený, ať si knihu přečte každý sám. Pak přecházíme na vlastní hodnocení, podtrháváme detaili,, ukazujeme nesrovnalosti, hodnotíme nápad a na konci to hodnocení 1-5 (1-10, hvězdičky, plusy, cokoliv...)... Začíná to být celkem nuda.
Tohle téma mi přímo hraje do karet, jelikož už dlouhou dobu přemýšlím, jak své recenze obzvláštnit. Jelikož mé recenze zapadají do toho nudného schématu. Samozřejmě ve vodách internetu se najdou i recenze, které se vymykají, které mají nějakou jiskru. Miluju recenze kde autor dokáže použít nějaký vtípek, nějak vtipně poukázat na skutečnost. Když použijete nějakou tu ironii a sarkasmus, máte mě v hrsti. Recenze musí mít šmrc a styl, být něčím zajímavá, abych jí třeba já dočetla do konce. Ti, co píšou čtivě mají samozřejmě výhodu, protože začnete a skončíte na konci a ani si neuvědomíte, že něco scházelo... Známe že? (já tedy určitě)

A co autor hodnotit autora? Tak tady nastává problém. Pokud autor nějaké knihy, zhodnotil knihu jinou (a negativně) může se na něj vrhnout dav rozbouřených fanoušků, co to jako dělá a jak se opovažuje takhle někoho hodnotit. (to se samozřejmě může stát i když nejste autor...) Jenže u autorů mohou vytáhnout smrtící argument. Vždyť je to mnohem lepší, než ty tvoje žvásty.
Každopádně jsem proti tomu aby hodnotitel byl autor. Myslím, že každý autor věnující se určitému žánru bude hodnotit trochu subjektivně, protože právě jeho kniha podle něj v tom žánru má nějaké místo a jeho nápad je sakra dobrý (bez tohohle by tu knihu nedopsal a ani nepokoušel vydat), takže bude na ostatní pohlížet skrz prsty.
Samozřejmě najdou se i výjimky, jelikož výjimky potvrzují pravidlo ne?
Může samozřejmě hodnotit i jiný žánr že?

Ale hodnocení knih nejsou jen recenze a hodnocení jedna až pět. Všichni knihy hodnotíme. Když dočtete knihu určitě ji vědomně/nevědomně zařadíte třeba jen do jednoho ze dvou sloupečků. Dobrá/špatná kniha. Když ji doporučujete kamarádovi, hodnotíte ji. Když se vás někdo zeptá na názor, hodnotíte. Než si ji koupíte, hodnotíte její obal, anotaci atd.... Knihy hodnotíme všichni, ne jen recenzenti a blogeři.

Tak směle hodnoťme dál, protože když hodnotíme, čteme a když čteme, sníme a když sníme, žijeme.

Leila
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama